سیستم قالب بندی یکطرفه UCAB


 
سیستم های قالب یکطرفه جهت اجرای دیوارهایی استفاده می شوند که امکان قرار گیری دو قالب روبروی یکدیگروجود ندارد. در این قالب ها از جک های شاقول کننده مخصوص که نیروی فشار بتن را به زمین منتقل می کنند استفاده شوند.
 

 
از این سیستم در بتن ریزی با ارتفاع های مختلف استفاده می شود . بسته به ارتفاع بتن ریزی و ارتفاع کار این سیستم به سه تیپ مختلف تقسیم بندی می شود:
ارتفاع بتن ریزی تا 3.3 متر : استفاده از سیستم UCAB
ارتفاع بتن ریزی بیش از 3.6 متر : استفاده از سیستم EUC
بتن ریزی در ارتفاعات بالا : استفاده از سیستم بالارونده

  • سیستم UCAB
 
  • هتل پاسارگاد فرشته

 

 
با توجه به اینکه از این سیستم در بتن ریزی های با ارتفاع زیر 3.3 متر استفاده می شود ، جک های شاقول کننده نیز متناسب با این ارتفاع جهت مهار نیروهای افقی و انتقال آنها به زمین انتخاب می شوند.فرم مهار بندی این سیستم را می توانید در شکل بالا به وضوح مشاهده کنید.

  • هتل پاسارگاد فرشته

  • سیستم EUC

 
همان طور که مشاهده می کنید به علت افزایش ارتفاع پانل ها در این سیستم ، مهار بندی و فرم جک های شاقول کننده با سیسم UCAB بسیار متفاوت می باشد. علاوه بر چیدمان مهار بندی در این سیستم کلیه اتصالات نیز متفاوت با باقی سیستم هاست. به طور کلی بسته به ارتفاع پانل ها و ارتفاع بتن ریزی چهار تیپ مهار بندی را می توان استفاده نمود.

 
 

این سیستم بالا رونده جهت اجرای دیوارهای صاف و یا شیبدار یکطرفه مانند دیواره سد ها ، کانال ها، سیل گیرها ، برج های خنک کننده ، تونل ها و ... طراحی گردیده است.به علت اینکه در این سیستم میان بولت هایی وجود ندارد، خود سکوی بتن ریزی باید کلیه نیروهای وارده را تحمل کند. براکت بالارونده از پروفیل تیر آهن ساخته شده است که به ملحقات جوش داده شده است و تمامی سیستم های دیگر مانند سیستم های ایمنی حفاظت از سقوط و یا سیستمهای قالب های خاص به راحتی به آن متصل می شوند.

 

در این سیستم سکوی بتن ریزی و قالب ها همزمان با یکدیگر به تراز بالاتر حرکت می کنند.
 

کاربرد این سیستم در پروژه های عظیم عمرانی بخصوص سد ها می باشد.حداکثر ارتفاع قالب ها 4 متر بوده و عرض سکوی بتن ریزی 185 سانتیمتر است.

 
با استفاده از دو براکت بالارونده به راحتی متراژی بین 20 تا 25 متر مربع قالب پوشش داده می شود.

 


 

 

 

این متن را در گوگل محبوب کنید