سیستم قالب بندی ENKOFORM

ENKOFORM در قالب بندی افقی 
 
 
 
این سیستم جهت اجرای دال در پروژه های ساختمانی بلند مرتبه طراحی گردیده است . این سیستم شامل ترکیب مدول هایی از جک ها و قالب هاست که قابل جابجایی توسط جرثقیل می باشند.
 
مزایا :

- این سیستم به راحتی قابل جابجایی است و نیازی به باز کردن کل سیستم و برپایی آن در مکانی دیگر نمی باشد.
- به سرعت برپا می شود و نیروی انسانی کمتری نسبت به دیگر سیستم های قالب بندی احتیاج است.
- هنگام جابجایی احتیاجی به باز کردن جک ها و انتقال آنها به مکان دیگر نمی باشد. کل مجموعه را می توان به کمک جرثقیل حمل نمود.
- به راحتی در مکان بعدی ، تراز و نصب می گردند.
- انواع قالب ها(پانل ها و یا پلایوودها) به راحتی بر روی این سیستم سوار می شوند.
- این سیستم دارای کلیه تمهیدات جهت اجرای دال های کنسول شده می باشد.
- تیر های اصلی این سیستم همگی فلزی می باشند.
- تمامی تمهیدات ایمنی کار در ارتفاع بر روی مدول های این سیستم قابل اتصال می باشند.

 
نحوه جابجایی سیستم :
پس از برپا کردن سیستم توسط جرثقیل کل سیستم به اندازه چندین سانتیمتر بالا کشیده می شود. در این هنگام می توان جک ها را به صورت لولایی جمع کرد .پس از جمع کردن آنها لولا بطور اتوماتیک قفل شده و مانع باز شدن جکها از سیستم می شود. پس از انتقال به بخش مورد نظر ، می توان قفل لولایی جک ها را باز کرد و آنها را تراز نمود.
این سیستم توسط براکت مخصوصی به جرثقیل متصل می شود:
 


 


 
 


همچنین این سیستم را می توان با لیفت تراک یا چرخ دستی مخصوص این سیستم جابجا نمود(اگر جابجایی مورد نظر، جابجایی ارتفاعی نباشد)
 

 ENKOFORM در قالب بندی عمودی

 
 
 اجرای دیوارهای با هندسه نامنظم همواره برای مهندسین یکی از معضلات اجرایی در پروژه ها بوده است. در اجرای این نوع سازه ها معمولا از قالب ها با ابعاد بسیار مختلفی استفاده می شود . در این نوع قالب بندی، پس از اجرای سازه قالب ها ، قابل استفاده مجدد نمی باشند اما با استفاده از سیستم قالب های بدون فریم اجرای این گونه دیوارها به راحتی صورت می پذیرد.
در این سیستم قالب بندی، تعدادی تیرهای عمودی چوبی وجود دارد که سازه اصلی قالب را تشکیل می دهند. پشت این تیر ها ، بوردهایی از جنس پلایوود یا تخته سه لا قرار می گیرند و به تیر اصلی پیچ می شوند. مهارهای افقی کلیه تیر ها را به یکدیگر محکم متصل می کنند.
 

در این سیستم قالب بندی محدودیتی در اجرای فرم قالب وجود ندارد و بر اساس هر پروژه می تواند شکل مختلفی را به خود بگیرد.حداکثر مساحت هر یک از پانل ها 36 مترمربع می باشد: ارتفاع 12 متر و عرض 3 متر و یا ارتفاع 6 متر و عرض 6 متر.
با توجه به فشار بتن های مختلفی که ممکن است در پروژه وجود داشته باشد، پیکربندی های متقاوتی در قالب ها ایجاد می شود. هر چقدر میزان این فشار بیشتر باشد، تیر های عمودی به یکدیگر نزدیکتر می شوند و از تعداد مهارهای افقی بیشتری نیز باید استفاده کرد.

 

 

اصلی ترین مزیت این سیستم نسبت به سیستم های دیگر آن است که در این سیستم پانل ها هر فرمی را می توانند بخود گیرند و قالب را تشکیل دهند.این سیستم به راحتی هندسه دیوار را شکل می دهد و فشار بتن وارده را تحمل می کند.
بر خلاف قالب های فریم دار، در این سیستم جهت اجرای دیوار، نیازی نیست که هر دو سمت دیوار هندسه ای مشابه را داشته باشند.به همین علت تمهیدات خاصی در بخش های گوشه های قالب و تقاطع قالب ها با یکدیگر طراحی شده است.
مزایای این سیستم :
- اجرای دیوار با هر نوع هندسه
- اجرای سطح نهایی بتن با کیفیت بالا
- انعطاف پذیری قالب با توجه به نوع فشار وارده از سمت بتن
- اتصالات ساده در این سیستم باعث کاهش نیروی انسانی و هزینه در پروژه خواهد شد.
- دارای تجهیزات استاندارد و ساده
- کاهش میزان جابجایی ها و نقل و انتقالات با استفاده از این سیستم
- کاهش تعداد فیلرهای مابین پانل ها
- کلیه تجهیزات ایمنی قابل اتصال به این سیستم می باشند.
- پانل ها در این سیستم نسبت به سیستم های دیگر قالب بندی سبک تر می باشند.

 

مراحل نصب این نوع قالب ها به طور خلاصه در زیر آمده است:

 


 

 

 

این متن را در گوگل محبوب کنید